Yangın Merdiveni

  Yangın merdiveni projeleri mühendislerimiz tarafından hazırlanıyor. Hazırlanan proje kapsamında Yangın merdiveni imalatı ve Yangın merdiveni montajı uzman ekiplerimiz tarafından uygulamaya geçiliyor. Yangın merdiveni bir yangın esnasında bina içerisindeki kişilerin kısa, hızlı ve güvenli şekilde tahliyesini gerçekleştirmek amacı ile bina içi veya dışı kurulan merdiven sistemine verilen isimdir. Olağan bir yangın, doğal afet ve benzeri durumlar olduğunda insanlar pencerelerden atlamakta ya da bina içi merdivenleri kullanarak yaralanma ve ölümlere sebebiyet vermektedir. Veya evlerinde kurtarılmayı beklerken zehirlenme geçirmektedirler. Bu gibi durumlarda yangın merdivenleri aranılası bir ürün halindedir. Hızlı ve en güvenli kaçış görevini üstlenir. Yangın merdiveni olduğu sürece karşıt durumlara maruz kalınmamaktadır. Hem itfaiyeciler hem de bireylerin can sağlığı adına alternatif bir yoldur.

  Yangın merdiveni için bina yapısına uygun olacak şekilde düz merdiven veya döner merdiven şeklinde üretim yapılmaktadır. Eğer estetik bir merdiven olması isteniyorsa düz merdiven tercih edilmelidir. Düz merdiven her kata ulaşan ve her katta bir yangın kapısının bulunduğu merdiven tipidir. Bina yapısına göre projesi çizilir ve üretime başlanır. Merdiven imalatları yapıldıktan sonra bina dış cephesine monte edilmektedir. Yangın merdiveni parçaları sıra ile duvara monte edilip kaynak yapılarak birleştirilir.

  Binaların ebat ve boyutuna göre imalat edilecek birkaç yangın merdiveni çeşidi bulunmaktadır.

  Dairesel Yangın Merdiveni; Genellikle kullanım alanından fayda edinmek amacı ile yapılan, en fazla 100 kişi kapasiteli ve ara kattan çıkışı sağlayan yangın merdiveni tipidir. Katta kişi sayısına bağlı olarak merdiven genişliği ayarlanmalıdır. Dairesel olmasından dolayı doğru tasarlanması önemlidir; yanlış tasarlanan merdivenler tahliyeyi geciktirmektedir. Ülkemizde de en sık kullanılan yangın merdiven çeşididir. Ayrıca alışveriş merkezi, hastane ve okul gibi çok kapasiteli yerler için yapılması uygun değildir ve izin verilmez.

  Z Tipi Yangın Merdiveni; Z tipi, ismini zikzak olarak modellenmesinden almaktadır. Düz şekilde, korkuluklu ve aynı uzunlukta basamaklara sahip olan bir yapısı vardır. Yönetmenliğin istediği mevcut yangın merdiveni tipidir. Yangına karşı dayanıklılığı azdır dolayısıyla sokağa çıkışı yakın bir alana yapılması uygun görülür. Zikzak olmasından dolayı baş döndürücü gibi olumsuz bir etkisi bulunabilmektedir.

  Akrobat Yangın Merdiveni; Genellikle tek katlı evlerde yapımı uygundur. Açılıp kapanabilir bir sisteme sahiptir; bu sayede alandan fayda sağlanır. Gergide bulunan ipin çıkarılmasıyla merdiven kendiliğinden açılmaktadır. Engelli ve yaşlı insanlar için kullanımı pek kolay değildir. Günümüzde yapımı azalmakla birlikte müstakil evlere yapılmaktadır.

  Özel Yangın Merdiveni; Bu merdiven çeşidi özel şartlar için ve dekor açısından fayda sağlamak adına yapılabilir. Özel mekânların yangın merdivenlerinde bu tipe sıklıkla rastlanmaktadır.

  Yangın merdiveninin görünüm olarak da binanın estetiğini bozmayacak şekilde imal edilmesi önemli bir noktadır. Yağmur, kar, soğuk, sıcak, rüzgar gibi dış etkenlerin göz önünde bulundurulması ve bu şekilde üretim yapılması da ciddi önem arz etmektedir. Eğer bu şartlar göz önüne alınmadan üretim yapılır ise; bu şekilde kazaların ortaya çıkacağı da aşikardır. Bu yüzden firmamız; bütün bu hususları da dikkate alarak yangın merdiveni üretimi yapmaktadır. Profesyonel ekibimiz ve ustalarımız tarafından; imalat koşullarına uygun bir şekilde Z tipi yangın merdivenlerinin üretimi yapılmaktadır. Okullarda, dershanelerde, hastanelerde, iş hanlarında ve apartmanlarda yangın merdivenlerinin bulunması zorunludur. Sadece yangın değil; deprem, sel ve bunun gibi doğal afetlerde hayat kurtarmak adına yangın merdivenlerinin önemi yadsınamaz.

  Yangın merdiveni sayesinde hayatınızı kontrol altına almak, başkalarının hayatlarını korumak ve güvenliği sağlamak konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız. Yangın, sel, deprem gibi felaketlerden bu şekilde korunmuş olacaksınız ve bu tür felaketlerden uzaklaşma fırsatına sahip olacaksınız. Bunun bilincinde hareket eden firmamız da; yangın merdivenlerinde olması gereken bütün detayları dikkate alarak bu alanda üretim yapmaktadır. Bu sayede Z tipi yangın merdiveni imalatı; prosedürlere uygun bir şekilde üretilmekte ve yapılarınızda güvenliğin sağlanabilmesi adına size sunulmaktadır. İşinin ehli ustalarımız tarafından yangın merdivenleri dayanıklı ve uzun ömürlü bir şekilde üretilerek imal edilmektedir.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.